Poslanci Levice so prejšnji teden v Državni zbor vložili Predlog zakona o davku na prazne in velike nepremičnine, ki bi prinesel progresivno obdavčitev praznih, večjih in dražjih nepremičnin. Predlogu sicer ni naklonjena Zbornica za poslovanje z nepremičninami, saj po njihovem mnenju ne more prinesti izboljšav, davčni izkupiček pa bi bil tako ali tako skromen.
Po predlogu bi bila osnova za davek vrednost nepremičnine po množičnem vrednotenju nepremičnin, ki bi se znižala za znesek, ki ustreza vrednosti 120 kvadratnih metrov uporabne stanovanjske površine, a le pod pogojem, da lastnik ali njegovi ožji družinski člani stalno bivajo v stanovanjskem prostoru. Lastniki stanovanj z uporabno kvadraturo pod 120 kvadratnih metrov, namenjenih za njihovo bivanje, davka ne bi plačali. V primeru prevalitve davka na najemnike, je za lastnike predvidena globa od 2.000 do 20.000 evrov.
V predlogu zakona so davčne stopnje različne. Za stavbe, med katere spadajo tudi stanovanja, naj bi znašale od 0,1 do 1,5%. Za stanovanja, namenjena oddaji v najem, naj bi se zvišale za 50 %, za stanovanja, ki jih lastnik niti ne oddaja niti ne uporablja, pa za 150 %. Davčne stopnje za prostore za počitek in rekreacijo naj bi znašale od 0,2 do 4,5 %, za poslovne prostore pa od 0,15 do 3,3 %. Za poslovne prostore, ki jih lastnik ne uporablja ali jih oddaja za opravljanje dejavnosti, bi se davčne stopnje zvišale za 50 %.
Iz obdavčitve pa naj bi bila izvzeta:
- kmetijska gospodarska poslopja,
- poslovni prostori, ki jih lastnik uporablja za opravljanje dejavnosti,
- stanovanjske stavbe zavezancev davka iz kmetijstva, ki so sami ali so njihovi družinski člani pokojninsko in invalidsko zavarovani na podlagi dohodkov iz kmetijstva,
- stavbe, ki so razglašene za kulturni ali zgodovinski spomenik in
- stavbe, ki se ne smejo uporabljati iz objektivnih razlogov.
Mnenje Zbornice za poslovanje z nepremičninami
Levica, ki je predlog zakona predložila, navaja ocene, da naj bi v Sloveniji bilo praznih 175.000 stanovanj, kljub temu da hkrati primanjkuje 30.000 javnih najemnih stanovanj. Poleg tega je po navedbah nepremičninskih posrednikov 30% vseh nakupov nepremičnin v Sloveniji povezanih z investicijami v nepremičnine. To naj bi bila posledica neustrezne stanovanjske politike in napačne obdavčitve nepremičnin. Pomembna je informacija, da davki na premoženje v Sloveniji predstavljajo le 1,8 % vseh davčnih prihodkov, medtem ko je v drugih državah OECD ta števika trikrat višja.
Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami, Boštjan Udovič pravi, da novi zakon ne more rešiti težav, ki jih navajajo v Levici. Po njegovem mnenju je namen predloga bolj politični marketing kot resen namen ureditve obdavčitve nepremičnin, saj stroka pri pripravi predloga zakona ni sodelovala. Poleg tega naj v Sloveniji neenakost ne bi bila takšna, da bi upravičila tako visoke razlike v stopnji obdavčitve. Davčni izkupiček bi bil tudi v primeru sprejetja zakona majhen, saj je lastnikov z večjim številom stanovanj zelo malo, načrtovana progresivna obdavčitev pa bi povzročila razpršitev lastništva, saj bi večji lastniki lastnino prenesli na družinske člane. Kljub temu pa se Zbornica strinja, da je trenutna obdavčitev nepremičnin v Sloveniji prenizka, na kar že nekaj časa opozarja tudi OECD.
Vir: Finance